logo

Постави си цел

<br />
<b>Notice</b>:  Undefined variable: news in <b>/home/framework/public_html/app/views/business-catalog.bg/n/index.php</b> on line <b>45</b><br />

Целеустремеността е качество, което днес се смята за мерило за успеха. Естествено човек не се ражда с това качество, то трябва да се изгради. Въпросът е как?

Известно е, че целеустремеността отговаря за волевите дейности. И при подрастващите не е напълно развита – те се склонни към импулсивни действия, които им пречат в пълна степен да контролират собственото си поведение.

А, за да бъдат мотивирани да свършат нещо, трябва поход. Най вече родителите да разграничават своите стремежи от техните желания.

Мечтаете синът ви да стане футболист – това е ваше желание, не негово. Той може да иска да стане художник, юрист или ветеринар. Ще е по-лесно да постигне успех именно в тази сфера, в която той е избрал да се развива.

Умението да се постигне определена цел изисква той грамотно да разпредели времето си, да изгради навици за самостоятелна работа и да започне да я върши...
На първо място стои умението да си постави конкретна цел. Ако няма поставена цел, нищо не може да постигне.

Желания

Какво поражда целта? Желание. Значи трябва да научим детето да иска и да желае. Може да ви се стори странно, но ако помолите няколко възрастни да направят списък с желания, ще се учудите – много от тях няма да успеят да го направят. За каква целеустременост може де се говори тогава?

Не е лесно да разбереш какво точно искаш, затова повечето си поставят цел, която друг е избрал или обществото е определило. 

Не убивайте желанието на детето като му повтаряте : „От много желания, само се разпиляваш!“ Защото в даден момент то наистина ще изгуби всякакво желание. А след това те ще се жалвате, че съвременната младеж няма желание за нищо.

Тийнейджърът има желание да общува много с околните, контактен е и бързо предразполага околните – обикновено желание, но то може да прерасне с професия. Той може да стане журналист или преподавател. И ако той е доволен от такава цел, му помогнете. Нека раздели дългия път на малки стъпки. И постепенно да върви към мечтата си.

Стъпка по стъпка

За да стане журналист, трябва да постъпи и завърши университет. А за да се случи това, трябва да се яви на приемни изпити, освен това да има и публикации. В началото за училищния вестник. Ето как започва подготовката за осъществяване на всяка цел.

Малките цели се постигат лесно и бързо, но са мотивация за движение напред. А колкото по-голямо е детето и напредва в училище, толкова и целите стават по-сериозни.

Професионалната реализация не единствената цел, въпреки че в последните класове на гимназията в повечето случаи става приоритет. Има обаче и друго поле за изява – семейство, хоби, пътешествия.

Когато става дума за житейските цели, не бива да забравям основното – нека детето само реши какви ще са неговите цели.

Техника за поставяне на тези цели

Има много техники, които са нещо като тренировка и самостоятелно упражнение у дома.

  1. Линия на живота

Вземете молив и лист и начертайте хоризонтална линия. Това е линията на живота на тийнейджъра. Отбележете на нея днешния ден. След това нека вие или той самият да нанесе важни моменти от миналото. След това нека да попълни и важни моменти от бъдещето – както той го вижда. Някой ще отбележи постъпване във ВУЗ, някой - придобиване на домашен любимец, друг – собствената си сватба или мечтано пътешествие.

  1. Ресурси

Предложете на вашия син/дъщеря да си направи колаж на всички ресурси, които ще помогнат за постигане на целта.

Обикновено има 3 вида: външни (място училище/работа, местоживеене, материални възможности), вътрешни (личностни качества, опит, черти на характера) и социални (хората – учители, родители, треньори, приятели).

Ако една от тези групи липсва, на него ще му трябва помощ.

  1. Стълба на постиженията

Предложете на вашето дете да помисли, а след това и да запиша тази цел, която иска да постигне в близко време. След това нарисувайте на листа стълба от 6 стъпала. 

На най-ниското стъпало е целта, която едва се е „родила“, а на последното – нейното постигане. Нека то помисли на кое стъпало стои в момента и да отбележи.
Заедно обсъдете как да се изкачи по-нагоре – какво ще и нужно. Какви действия трябва да се предприемат. Смисълът на това упражнение е да се онагледи пътят към поставената цел. И да се начертае път за действие.

  1. Визуализация

Отново прибягваме до помощта на колажа. Изрежете от някое списание ватман и предложете на детето да изреже всичко това, което би искало да има в бъдеще - може да са деца, яхта, животни, къща ... всичко, което то реши. Тези изрезки нека залепи на листа зад ватмана. Поговорете за проекта – какви действия трябва да се предприемат, за да се осъществи мечтата. „Картата на неговите желания“ може да залепите на видно място в стаята му, за да му напомня и да го мотивира.

Източник: manager.bg