
10. Johnson & Johnson Печалба от продължаващи дейности: $16,3 милиарда Общи приходи: $74,3 милиарда Централа: САЩ Компанията е основана през 1886 година от тримата братя Робърт Ууд Джонсън, Джеймс Ууд Джонсън и Едуард Мийд Джонсън. Дейностите й варират от потребителски продукти до професионална медицинска апаратура и лекарства. В продуктовото портфолио влизат марки като Listerine, Band-Aid, Tylenol и Motrin. Това е единствената компания в списъка, оперираща в областта на фармацията.
9. Wal-Mart Stores Inc. Печалба от продължаващи дейности: $16,8 милиарда Общи приходи: $485,7 милиарда Централа: САЩ Въпреки че за момента Wal-Mart е най-голямата компания по приходи в света, тя заема едва 9-то място. Този месец търговският титан заяви, че очаква застой в продажбите за фискалната 2016 година, цитирайки високите разходи за труд и здравеопазване като част от причините. Ревизията отразява и опитите на компанията да подобри преживяването на клиентите си в магазините от веригата и да изгради бизнес с електронна търговия, който да може да се конкурира с гиганти като Amazon.
8. China Mobile Limited Печалба от продължаващи дейности: $17,6 милиарда Общи приходи: $103,4 милиарда Централа: Хонконг China Mobile е най-големият доставчик на безжични услуги в най-големия пазар в света. Компанията предлага както 3G, така и 4G връзка в Китай и към края на август съобщи, че потребителите й наброяват 820 милиона. Най-важното й партньорство с американска организация е това с Apple. China Mobile има нужда отiPhone, за да се конкурира успешно с две по-малки компании – China Unicom иChina Telecom, - които също поддържат iPhone. Apple пък се нуждае от China Mobile, тъй като за бъдещия си растеж разчита именно на продажбите в народната република. Както други от най-печелившите компании в света, China Mobile също отчита по-ниски приходи спрямо предходната година - $17,6 милиарда.
7. PetroChina Co. Ltd Печалба от продължаващи дейности: $19,2 милиарда Общи приходи: $368,1 милиарда Централа: Китай PetroChina е под шапката на държавната China National Petroleum Corporation. Другата държавна петролна компания в страната е Sinopec. Двете организации развиват почти същия бизнес като западните си версии. И двете проучват, рафинират и пренасят петрол и петролни вторични продукти и са в процес на приватизация. В края на 2013 Китай се превърна в най-големия вносител на петрол, изпреварвайки САЩ. PetroChina понесе удар от глобалния срив в цената на петрола през последните няколко години. Може би затова приходите на компанията до този момент на 2015 са $19,2 милиарда, 22% по-малко спрямо година по-рано.
6. Toyota Motor Corporation Печалба от продължаващи дейности: $19,2 милиарда Общи приходи: $227,0 милиарда Централа: Япония Toyota е един от трите най-големи автопроизводители в света и всяка година се бори с General Motors и Volkswagen за челното място. Volkswagen има най-впечатляващи приходи, но Toyota надделява с чиста печалба от близо $6 милиарда. От японската компания казват, че през последната фискална година са продали общо 8 971 864 автомобила – с 144 169 по-малко от предходната. За момента Северна Америка е най-големият пазар на компанията – там са продадени 2 715 173 автомобила, - а на второ място се нарежда Япония с 2 153 694. Компанията се управлява от Акио Тойода, наследник на фамилията, основала водещият световен автомобилен бранд през 1937 година.
5. Chevron Corporation Печалба от продължаващи дейности: $19,3 милиарда Общи приходи: $192,3 милиарда Централа: САЩ Петролният гигант Chevron заема трета позиция в списъка на компаниите отFortune 500, точно след Exxon Mobil и преди Berkshire Hathaway. Ниската цена на черното злато обаче се отрази негативно както на Exxon Mobil, така и на по-малкият й конкурент Chevron, чиито приходи се понижават през последните 3 фискални години. Напоследък компанията опитва да се наложи като производител на екологично гориво, но основните й дейности са проучването и производството на петрол и природен газ.
4. Berkshire Hathaway Печалба от продължаващи дейности: $20,2 милиарда Общи приходи: $189,7 милиарда Централа: САЩ Berkshire Hathaway е флагманската компания в империята на известния инвеститор Уорън Бъфет. Организацията има акции в публични компании като Wells Fargo, IBMи American Express. Портфолиото съдържа още изцяло притежавани корпорации като BNSF, Kraft Heinz, GEICO Auto Insurance и Heinz. Berkshire притежава и няколко по-малки компании, сред които Buffalo News и Nebraska Furniture Mart. През последната фискална година приходите на Berkshire стигнаха $20,2 милиарда, което я прави една от 4-те компании, прескочили прага от $20 милиарда.
3. Samsung Electronics Co. Ltd. Печалба от продължаващи дейности: $21,4 милиарда Общи приходи: $188,9 милиарда Централа: Южна Корея В САЩ Samsung е добре позната със смартфоните си, които пряко се конкурират сiPhone на Apple. Според някои фирми за проучване на пазара, в началото на миналата година в страната са се продали повече телефони на южнокорейския производител, отколкото на Apple. Този период обаче бе доста кратък и тази година продажбите на семейството на iPhone 6 подобриха представянето на Samsung Galaxy. През последната фискална година приходите на Samsung се сринаха с почти 35% прямо миналогодишните от $21,4 милиарда. Според южнокорейския гигант причината са слабите продажби на смартфони. Но Samsung не е просто производител на смартфони. Най-голямата компания в Южна Корея произвежда още телевизори, компютри, осветителни тела и домакински уреди. Тя е част от по-голямата Samsung Group, основана и управлявана от семейство Лий.
2. Exxon Mobil Corporation Печалба от продължаващи дейности: $33,6 милиарда Общи приходи: $369,4 милиарда Централа: САЩ Въпреки смяната на името, историята на петролния титан може да бъде проследена назад до 1870 година. Днес тя е най-голямата петролна компания в света. Като повечето си съперници Exxon също понесе сериозен удар върху приходите и печалбите си заради ниските цени на петрола. През последното тримесечие приходите на Exxon се сринаха с 52% до $4,2 милиарда. На база миналогодишните постъпления организацията заема второ място във Fortune 500. Дейността на Exxon е много по-разнообразна от тази на конкурентите. Освен проучване, производство и рафиниране на петрол, компанията се развива и в бизнеса с алтернативни източници на енергия. С пазарна стойност от $405 милиарда Exxon отстъпва само на Apple.
1. Apple Inc. Печалба от продължаващи дейности: $39,5 милиарда Общи приходи: $182,8 милиарда Централа: САЩ Apple е сред най-бързо развиващите се мултинационални компании в света благодарение на поредица от продуктови успехи, започнала преди десетилетие и включваща Mac, iPod, iPhone и iPad. Пазарната стойност на технологичния гигант възлиза на $672 милиарда. Миналата година компанията отчете приходи от $182,7 милиарда и печалба от близо $40 милиарда. Само през изминалото тримесечиеApple е продала 47,5 милиона iPhone-а, 10,9 милиона iPad-а и 4,8 милиона Mac-а. Ръководството е категорично, че за да се разраства компанията, тя трябва да пожъне впечатляващи продажби в Китай – най-големия безжичен пазар в света.