logo

10 лоши навика, които могат да ви бъдат от полза

<br />
<b>Notice</b>:  Undefined variable: news in <b>/home/framework/public_html/app/views/business-catalog.bg/n/index.php</b> on line <b>45</b><br />

Хората са склонни да разделят навиците в две ясно дефинирани групи: добри и лоши.

На пръв поглед изглежда логично, но понякога границата между двете може да бъде крайно неясна.  Някои навици, които смятаме за лоши, могат да бъдат изключително полезни в правилната ситуация.

Ето няколко примера,  чиято полза може да преосмислите.

  1. Да отлагате

В една култура, в която от нас се очаква да работим на високи обороти, да се занимаваме с няколко неща наведнъж и да не се разсейваме, понякога човек не осъзнава колко е стресиран и изморен, преди да е станало твърде късно. Има случаи, в които най-доброто нещо, което може да направите за себе си, е да отложите някоя задача и да си припомните, че има неща, които не са спешни.   

  1. Да се отегчавате

Повечето хора гледат на отегчението като на нещо, което трябва да бъде избягвано на всяка цена, защото се смята, че то показва липса на вътрешни ресурси и мотивация. Скуката обаче може да бъде важен катализатор за творческото мислене. Тя може да ви даде необходимото пространство, за да превърнете старите проблеми в иновативни решения или да разкриете непознати области на вашата мисъл и въображение.

  1. Да казвате „не“

Обществото ни учи, че да казваш „не“ е егоистично. Да казваш „да:“ на всичко обаче може да доведе до претоварване, загуба на време и енергия. Да се научиш как да казваш „не“ на неща, които не са ваш приоритет, ще ви освободи време, което да използвате за наистина важните неща.

  1. Да правите по-малко

В днешната работна култура от нас се очаква да сме все по-продуктивни. Това темпо обаче ни кара да се чувстваме сякаш постоянно изоставаме, колкото и много да работим. По тази причина трябва да се научите да делегирате. Поддържайте работата си в разумни граници, ако не искате напълно да изгубите контрол.

  1. Да се изключвате

Дори и да казвате „не“, да отлагате и да вършите по-малко, не може да презаредите батериите си, ако вътрешно продължавате да мислите за вашия списък със задачи. Единственият начин наистина да възстановите вашите сили е да се изключите напълно от външния свят. Прочетете книга, медитирайте, слушайте музика или отидете на разходка. Пренасянето в един различен свят може да бъде изключително ревитализиращо.

  1. Да изпускате емоциите си

От малки сме учени, че не трябва да изпускаме нервите си и че винаги трябва да държим емоциите си под контрол. Има обаче моменти, когато е добре (дори необходимо) да изпуснете събраното напрежение. Много по-здравословно е от време навреме да изразявате това, което чувствате, отколкото да държите негативните емоции вътре в себе си и да вредите на психиката си.

  1. Да мечтаете

Много хора мислят, че мечтаенето е загуба на време, но да отворите ума си, към всички възможни пътища, по които може да поемете, е едно от най-добрите неща, които може да направите за себе си. Макар че мечтателството може да увеличи времето, необходимо за завършването на дадена задача, то ще ви помогне да разберете и да намерите решение на по-съществените проблеми във вашия живот.

  1. Да бъдете разхвърляни

Според някои проучвания, разхвърляната работна среда може да бъде полезна за продуктивността, особено ако работата ви изисква креативност. Подредените стаи могат да бъдат успокояващи, но хаотичната обстановка насърчава намирането на решения извън рамките на кутията.

  1. Да нервничите

Най-вероятно са ви казвали, че да нервничите и да не можете да седите на едно място е лош навик. Изследователи са установили, -почукването с пръсти и клатенето на крака могат да увеличат вашия метаболизъм и да играят положителна роля за цялостното ви здравословно състояние.

  1. Да спите до късно.

Повечето хора мислят, че тези ,които спят до по-късно, са мързеливи и немотивирани.  Истината е, че много хора не получават достатъчно сън през делничните дни и опитват да компенсират липсата през уикендите. Недоспиването е свързано с широк спектър от здравословни проблеми, от увеличаване на теглото до повишаване на риска от инсулт. Това не означава да спите по цял ден, но не трябва да се чувствайте зле, когато отделите малко повече време от обичайното, оставайки в леглото.

Източник: manager.bg