
Спестяването на пари може да бъде също толкова заблуждаващо като отслабването. Крие капани.
Най-лесно е да се започне, но е трудно да бъдеш последователен и достатъчно амбициран да не се обезкуражаваш.
Ако сте решили да спестявате, пробвайте поне веднъж следните пет трика:
Щом получите заплата, веднага заделете настрана поне 10%. Сложете парите в сметка, чийто достъп не е лесен.
Например някои хора предпочитат да си направят сметка в банка, но да не разполагат с дебитна карта. Така, ако се наложи да теглят пари, трябва задължително да отидат до клон на банката. Това усложнение дава възможност за преосмисляне на покупката.
Не е важно да бъде истински дневник. Просто записвайте някъде разходите си и следете навиците си на харчене. Носете този дневник със себе си, пишете в него всичко, което ви прави впечатление. Записването дава усещане, че сте свършили нещо.
Много хора мислят, че кредитните карти са дяволски създания и че дебитните им карти ще ги предпазят от излишни харчове.
Истината е, че пак е налице риск от увличане в магазина. Затова започнете диета „в брой“. Не плащайте с карта!
Ако искате по-голямо предизвикателство, опитайте с този метод. Той е продължение на диетата, която преди малко ви предложихме.
Разпределете парите за месеца в пликове според предназначението им. Така ще сте наясно за какво харчите заплатата си. Не ги допълвайте и не местете пари от единия плик в другия!
Тази стратегия е най-трудната от всички, описани до тук. В същото време ще ви донесе най-голяма полза, ако събирате пари за конкретна цел.
Ако се вгледате в ежедневните си разходи, ще установите, че в списъка с покупки има такива, без които 100% можете да живеете. Започнете бавно – например с 5 дни от месеца, в които харченето е забранено.
Източник: profit.bg