logo

Как да се преборим с нерешителността?

<br />
<b>Notice</b>:  Undefined variable: news in <b>/home/framework/public_html/app/views/business-catalog.bg/n/index.php</b> on line <b>45</b><br />

Нерешителността е един от най-популярните начини да си останем в капана на сигурното и познатото и да живеем в застой. Полезни насоки как да се избавим от този капан и как да станем по-решителни дава известният мотивационен лектор Джен Синсеро в книгата си „Ти си върхът“, която наскоро излезе в България (ИК „Хермес“). 

Една от общите черти на успяващите хора е, че те вземат решенията си бързо и ги променят бавно, пише Джен. И под бързо - продължава тя - нямам предвид това, че в момента, в който решението ви хрумне, трябва да знаете точно как да действате (въпреки че има и такива хора), а по-скоро че трябва веднага да се изправите пред проблема и да стартирате процеса на вземане на решение. Без значение какво ще правите – ще го оставите за другата сутрин, ще напишете списък с всички „за“ и „против“, ще се вслушате във вътрешното си чувство и пр. Ето какво съветва още тя: 

„Ако сте от колебливия тип или предпочитате изцяло да избегнете вземането на решения, най-добре е постепенно да си изградите това умение, като се упражнявате в ситуации, в които почти нищо не губите. Когато отидете на ресторант, опитайте да си изберете нещо от менюто за по-малко от 30 секунди. Щом изберете какво ще ядете, поръчайте веднага, без да променяте мнението си. В супермаркета се стремете избирането на всяка покупка да ви отнема по-малко от 10 секунди. Излезте от унеса, в който досега сте живели, и изберете нещо. 

Ако сте от хората, които имат нужда да преспят или да премислят, преди да вземат решение, дайте си краен срок. Не оставяйте нещата така, защото, когато след 40 години най-сетне се събудите с идеята, че сте сигурни какво искате, птиченцето отдавна ще е отлетяло. Обърнете внимание колко време ви е нужно, за да вземете решение (ден, седмица, месец), и си дайте ултиматум да сте готови в съответния срок. 

Ако сте от хората, които вземат моментални решения, упражнявайте се да се настройвате към интуицията си и да ѝ се доверявате (независимо какво ви нарежда на висок глас умът). Притихнете, вслушайте се и почувствайте отговора, като се упражнявате да дайствате още при първи импулс. 

Спрете да се жалвате колко не ви бива във вземането на решения. Изтрийте от речника си фразата „Не знам“ и я заменете със „Скоро ще знам какво да правя“. Поставате си за цел да станете човек, който взема бързи и правилни решения, и ще станете такъв. Смисълът на вземането на решение е да спрете да си губите времето и да продължите напред, а не да търсите начин да изкръшкате.“